"
       English
       Svenska

DRÖMSTART FÖR INET NORDIC

Klockan 09.00 den 8 februari 2010 var det många som svettades och följde handeln med extra stor spänning. Börshandeln i Stockholm, Helsingfors, Köpenhamn och Island övergick från gamla plattformen Saxess till nya INET Nordic.

– Det var en jätteutmaning för hela finansmarknaden. Front-office brottades med större problem inför övergången, men oron spreds till oss på back-office. Därför var det makalöst skönt att det blev en hundraprocentig framgång. En drömstart, utan ett enda problem. Flera kunder ringde till och med och grattade.

Det säger Juuso Korhonen, produktchef på Nasdaq OMX, där tjänsten NOIIS som bygger på LeanOns plattform LEIF hanterar integration till back-office för många stora kunder.

– Det flöt på så smidigt att jag nästan känner mig snuvad på en historisk händelse. Ingen märkte någonting, säger Christian Nyström på Systems Management SEB och tillägger:

– Men vi här på SEB vet av erfarenhet att vi kan lita LeanOns grundmurade expertis inom detta område.

Johan Modigh på Handelsbanken Asset Management kände sig också trygg med LeanOn i detta affärskritiska skede:

– Vi hade en mindre störning, men supporten på LeanOn agerade föredömligt med snabb återkoppling och lösning på situationen. Det kändes hela tiden som att LeanOn hade full kontroll på utvecklingen.